Lymfatické masáže

Lymfatický systém

Lymfatický systém se skládá z lymfy, lymfatických cév, lymfatických uzlin a lymfatických orgánů. Tento systém však nemá žádný „pohon“, žádnou „pumpu“ a funguje víceméně jen pomocí svalů a dýchání – tedy podtlakem. Při moderním způsobu života (sedavá zaměstnání, málo pohybu) lymfatický systém často trpí a nefunguje správně. Lymfatický systém je hlavním imunitním a detoxikačním nástrojem lidského organismu. Lymfodrenáž je procedura, která má za úkol lymfatický systém vrátit do kondice a zvýšit jeho výkonnost. Může se jednat o lymfodrenáž manuální nebo přístrojovou.

Pro koho je lymfodrenáž určena?

Lymfodrenáž je určena pro léčbu lymfedému a otoků obecně, kromě toho je však vhodná pro všechny, kteří si chtějí odpočinout a zároveň udělat něco pro své tělo. Tato procedura je účinnou prevencí proti mnoha onemocněním. Lymfatické drenáže jsou velmi vhodné pro osoby, které v zaměstnání dlouho stojí nebo sedí a lymfatický systém nemůže proto dostatečně dobře pracovat. Při rekonvalescenci po liposukcích, plastických operací. Pomoci lymfodrenáže můžeme docílit velkého pokroku v boji o odstranění celulitidy.

Stejně jako manuální, tak i přístrojová lymfodrenáž zlepšuje a obnovuje oběh lymfy v těle.Vhodné je kombinovat manuální a přístrojovou lymfodrenáž dohromady, to je také současný trend péče o lymfatický systém.

Přístrojová lymfodrenáž

Přístrojová lymfodrenáž je účinná moderní metoda, která pomáhá odstraňovat otoky způsobené nadměrným zatížením dolních končetin. Pomáhá také výrazně zlepšovat stav celulitidy. Je založena na přerušované kompresi končetiny, kde přístroj vytváří postupné tlakové vlny, směřující od periferie do středu těla. Metoda této masáže je díky přístroji Lymfoven téměř shodná s manuální lymfodrenáží, o stimulaci lymfatických cév se však místo lymfoterapeuta stará přístroj se speciálními návleky na končetiny, které mají systém komor postupně se naplňujících vzduchem.

Před každou přístrojovou lymfodrenáží je nutné uvolnit lymfatické uzliny. Proto je součastí této procedy i ruční uvolnění lymfatických uzlin na krku, v podpaží a v tříslech. Délka přístrojové masáže je 45min + ruční uvolnění uzlin 15min.

Manuální lymfatická masáž

Jemná masážní technika se speciálními hmaty, které se provádí lehkým přítlakem a tempem v přesně stanoveném sledu. Dochází při ní k rozpohybování toku lymfy/ mízy/ a celého lymfatického systému v těle. Masáží se dopomáhá k odstraňování odpadních, toxických látek a odstraňování otoků /lymfedémům/. Tím dochází k odlehčení, uvolnění a regeneraci celého imunitního systému. Využívá se anatomických a fyziognomických poznatků o průběhu lymfatických cév, uzlin, mízovodů a kolektorů. Je prováděna bez použití olejů či emulzí.

Doba trvání jedné masáž je minimálně 60min.

Jak často lymfodrenáž opakovat?

Kúry založené na aktivaci lymfatického systému vyžadují opakování. Počet návštěv závisí na tom, jaký problém chceme touto cestou řešit. Jako prevence obranyschopnosti organismu, detoxikace – alespoň jednou měsíčně. Na rozpohybování stagnující lymfy postačí 3-5 návštěv, 1-2x v týdnu. Při problémech s celulitidou a při formování postavy je třeba minimálně 10 návštěv v intervalu nejlépe 2-3 drenáže v týdnu. Teprve potom dochází k viditelným výsledkům.

 

Lymfatická masáž – indikace

-slouží k celkové regeneraci a detoxikaci těla, zrychlení toku lymfy

-léčba otoků po úrazech (kotník, koleno, zápěstí, loket)

-rychlejší regenerace poškozených tkání-zmenšuje otoky

-zmírnění migrenózních stavů a bolesti hlavy

-podpora metabolismu-prevence vzniku křečových žil

-podporuje hojení-přispívá ke zmírnění celulitidy a k úbytku objemu stehen a hýždí

-zlepšuje kvalitu kůže, zpevňuje podkoží-zvyšuje imunitu-pomoc při akné

-zpomaluje proces stárnutí-odstraňuje otoky v obličeji a kolem očí

 

Lymfatická masáž – kontraindikace (kdy ji neprovádět)

– akutní poruchy periferního nervového systému

– akutní plicní edém

– akutní zánět hlubokých žil (tromboflebitida), vystouplé křečové žíly

– kardiovaskulární onemocnění

– neléčený vysoký nebo nízký tlak, arytmie, angina pectoris, stav po infarktu myokardu

– epilepsie, astma- růže (erysipel), kožní vyrážky

– horečnatá a infekční onemocnění- zánět mízních cév (lymfangitida – tzv. syndrom sloní nohy)

– cévní mozková příhoda

– špatná funkce ledvin a štítné žlázy

– choroby jater- otoky způsobené ledvinovým nebo srdečním onemocněním

– těhotenství, období kojení

– neléčené maligní onemocnění, nebo když hrozí zhoršení stavu

– onkologické diagnózy

– osteosyntéza (chirurgické spojení úlomků kostí po úrazech nebo kloubní náhrady

– nejasné břišní obtíže

V případě nejistoty se poraďte se svým lékařem.